Jablka - ZD Libesice

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Jablka

Ovoce
 

Jablka :

 
 
 

Darja

 
 
 

Plody jsou středně velké, mají výrazně kuželovitý tvar. Slupka je hladká, žlutozelená, s lákavým jasně červeným líčkem, které kryje většinu povrchu plodu. Dužnina je bílá, má křehkou jemnou konzistenci a velice příjemnou sladce navinulou osvěžující chuť, připomínající jahodové aroma.

 
 
 

Discovery

 
 
 

Plody jsou střední až menší, nejčastější hmotnost plédu je 95-125 g. Tvar plodů je souměrný, ploše kulovitý. Plody jsou tvarově vyrovnané. Slupka je suchá, matná, hladká, středně pevná a středně tlustá. Základní barva já zelenavě krémová, později krémově žlutá. Krycí barva je rozmytá, jasně červená. Má dosti výrazné světlé tečky. Tvoří výrazné líčko. Dužnina je jemná, dosti pevná, chruplavá, přiměřeně šťavnatá. Barvu má žlutavě bílou až s narůžovělým nádechem. Chuť má sladce navinulou, celkově velmi dobrou.

 
 
 

Quinte

 
 
 

Plody jsou menší až středně velké (105 až 136 g). Tvar mají souměrně kulovitý až kulo-vitě protáhlý. Velikostně ani tvarově nejsou příliš vy-rovnané. Slupka: Je hladká, slabě mastná, intenzívně modrofialově ojíněná. Základní barvu je zelenavě žlutá, krycí barva, která překrývá větší část povrchu plodu, je jasně červená, rozmytá. V krycí barvě jsou zřetelné drob-nější bělavé tečky U prostor-nějších korun se zvyšuje podíl nedostatečně vybarvených plodů. Dužnina je velmi jemná, křehká. barvu má krémovou. Chuť je sladce navinulá, výrazně aromatická, celkově vel-mi dobrá.

 
 
 

Red Melba

 
 
 

Plod kulovitý, nejširší v polovině plodu, povrch oblý, v kališní části mírně žebernatý, stopečná část ploše zaoblená, příčný obrys nepravidelně kruhovitý, podélný řez je nesouměrný. Základní barva je zelenavě žlutá, krycí barva purpurově červená, „rozmytá“ s nafialověle červeným žíháním. Červená barva kryje 1/2 plodu. Po celém plodu jsou rozesety bílé lenticely, které jsou zvláště v krycí barvě nápadné. Plody jsou silně fialově ojíněné.
Chuť je navinule sladká, silně aromatická, velmi dobrá až výborná; připomíná McIntosh.


 
 

Jablka podzimní:

 
 
 

James Grieve

 
 
 

Plody jsou středně velké až velké. Tvar plodů je tupě kuželovitý, v porovnání s původní odrůdou poněkud protáhlejší. Tvarově jsou plody vyrovnané, souměrné, jen slabě žebernaté. Slupka je hladká, lesklá, mastná. Základní barva je žlutozelená, v plné zralosti bělavě žlutá. Krycí barva je světle červená, zářivá a je rozmytě nanesena na převážně části povrchu plodu. Dobře osluněné plody jsou téměř celočervené. Dužnina je krémová, jemná, šťavnatá, křehká, harmonicky sladce navinulá, mírně aromatická, celkově velmi dobrá.

 
 
 

Prima

 
 
 

Plody jsou střední až nadprůměrné velikosti. Tvar plodů je kulovitý až široce (někdy i úzce) kulovitý, poněkud nepravidelný, mírně žebernatý. Slupka je středně mastná, hladká, zelenavě žlutá později žlutá, až ze tří čtvrtin je krytá rozmytou jasně červenou barvou a žíháním. Dužnina je žlutavá, dosti pevná, stčedně jemná, štavnatá, sladce navinulá, méně aromatická. Celkově dobrá.

 
 

Jablka zimní:

 
 
 

Bohemia

 
 
 

Plod je velký kulovitý s hladkou lesklou slupkou. Barva slupky je žlutá, později v době zralosti je pokryta tmavě červeným zbarvením. Dužnina jemná, velmi šťavnatá, příjemě aromatická, výborné chuti. Sklízí se v září. Konzumní zralost od listopadu.

 
 
 

Bohemia Gold

 
 
 

Původ ČR, registrace 2001, barevná mutace odrůdy Bohemia. Plod je velký kulovitý s hladkou lesklou slupkou. Barva slupky je zelenožlutá, později jasně žlutá. Dužnina jemná, velmi šťavnatá, výborné chuti.

 
 
 

Gala

 
 
 

Plody jsou střední až menší. Tvar plodů je souměrný, vysoce kuželovitý až mírně soudkovitý. Plody jsou tvarově vyrovnané. Slupka je slabě mastná, hladká nebo slabě síťovitě rzivá. Základní barva je zpočátku nažloutlá, později sytě žlutá. Krycí barva je jasně červená a je nanesena mramorování a nepravidelného žíhání. Dužnina je pevná, chruplavá a přiměřeně šťavnatá. Barvu má žlutavou. Chuť má sladší, mírně aromatickou, velmi dobrou.

 
 
 

Gold Star

 
 
 

Původ ČR, kříženec „Rubín x Vanda“. Plody jsou velké, kulovité, pravidelné, barvy zelenožluté, později žluté. Na osluněné straně je slabé líčko. Dužnina nažloutlá, pevná, křehká, jemná, velmi šťavnatá, celkově výborná. Sklízí se v říjnu, nazrává v lednu, vydrží i do dubna.

 
 
 

Golden

 
 
 

Plod je středně velký, velikost však dost kolísá v závislosti na násadě plodů a zdravotním stavu stromů. Tvar je vysoce kulovitý až kulovitý, ke kalichu mírně zúžený. Slupka je většinou hladká, někdy se vyskytuje slabší rzivé mramorování, suchá, matně lesklá. Základní barva je zelenožlutá, později zlatožlutá, někdy s narůžovělým až slabě oranžovým líčkem. Dužnina je žlutavá, pevná, dosti jemná, šťavnatá. Chuť je navinule sladká, příjemně aromatická, při dobrém vyzrání plodů výborná.

 
 
 

Idared

 
 
 

Plod je střední velikosti až nadprůměrný. Tvar je kulovitý až ploše kulovitý. Slupka je hladká, lesklá, jen slabě mastná. Základní barva je žlutozelená, později nazelenale žlutá. Z větší části bývá překryta jasně červeným líčkem, které v okrajových partiích přechází do červeného mramorování. Dužnina je bílá až slabě krémová, jemná, křehká, šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, jemně aromatická, v průměru dobrá až velmi dobrá.

 
 
 

Jonagold

 
 
 

Plody jsou středně velké až větší. Tvar plodů je dosti pravidelný, kulovitý až vysoce kulovitý. Slupka je slabě mastná, hladká a středně pevná. Základní barva je zpočátku zelenavě žlutá, později žlutá. Krycí barva je oranžově červená a je nanesena mramorováním a nepravidelným žíháním v průměru asi na 50% povrchu. Dužnina je dosti jemná, středně pevná, chruplavá a šťavnatá. Barvu má žlutavou. Chuť má sladce navinulou, mírně aromatickou, výbornou.

 
 
 

Melodie

 
 
 

Původ ČR, kříženec „Champion x OR38T16“. Velikost plodu střední až větší. Tvar široce kulovitě kuželovitý. Slupka hladká, ojíněná, tenká, se základní barvou zelenožlutou, překrytou nafialově červeným líčkem.
Dužnina chruplavá, jemná, středně šťavnatá, nakyslá až navinulá, aromatická, osvěžující, dobrá, bílá.

 
 
 

Rosana

 
 
 

Původ ČR, kříženec odrůd Jolana a Lord Lambourne. Plod je středně velký, kulovitého tvaru. Slupka je tlustá, hladká, slabě mastná. Barva plodu je červeně mramorovaná. Dužnina je bílé barvy, velmi šťavnatá, aromatická, středně tuhá. Skladovatelnost je do února.

 
 
 

Rubín

 
 
 

Původ ČR, kříženec „Lord Lambourne x Golden delicious“. Plody jsou velké, atraktivní, kulovitý, zelenožluté až oranžové barvy, překryté zářivě červeným žílováním. Dužnina je nažloutlá, šťavnatá, sladce navinulé, výborné harmonické chuti. Skladovat lze až do února.

 
 
 

Rubinola

 
 
 

Původ ČR, kříženec „Prima x Rubín“. Plody jsou střední až velké, sploštělé, s barvou žlutou až zlatooranžovou, překrytou zářivě červeným žíháním. Dužnina je krémová, rozplývavá, šťavnatá, aromatické výborné chuti. Skladovatelnost až do března, dubna.

 
 
 

Spartan

 
 
 

Zimní odrůda. Plody jsou vyrovnané, středně velké s pevnou slupkou. Základní barva je zelenožlutá až žlutá, krycí barva tmavě červená, nanesená rozmytě po celém povrchu plodu. Dužnina je křehká, jemná, dosti šťavnatá. Barvu má bílou, chuť navinule sladkou, dobrou. Skladovatelnost do února, někdy do března, nesmějí před sklizní na stromě přezrát.

 
 
 

Starkrimson

 
 
 

Plod je středně velký až velký, kulovitý, s výraznými žebry, v kališní části je zelenavý, překrytý jasně červenou barvou s fialově červeným žílováním. Dužnina je nazelenalá, křehká, …něco…a velmi sladké chuti. Skladovatelnost do března i déle.

 
 
 

Šampion

 
 
 

Velikost plodu je střední až velká, tvar je kulovitý až kulovitě kuželovitý, pravidelný; slupka je hladká, někdy mírně rzivá, středně tlustá, žlutá, z 30 až 60% překrytá jasně červenou krycí barvou nanesenou převážně ve formě žíhání. Dužnina je krémová, chruplavá a šťavnatá. Chuť je harmonická, navinule sladká až sladší.

 
 
 

Topas

 
 
 

Původ ČR, kříženec „Rubín x Vanda“. Plod je střední, ploše kulovitý, zelenožlutý, překrytý červeným žíháním. Dužnina krémově zabarvená, pevná, křehká, velice šťavnatá, výrazné aromatické, výborné chuti. Sklízí se počátkem října, zraje v listopadu a dlouho vydrží, až do dubna.

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky